sobota, 4 października 2014

Pharmacy staff - Personel apteczny w UK

     Personel aptek w UK różni się od tego do którego przywykliśmy w Polsce.
 Pierwszą różnicą jest to,że aby rozpocząć pracę  w aptece nie potrzebne są żadne kwalifikacje :)
   
     Jak pisałam wcześniej apteka dzieli się  na dwa działy :
"shop floor", czyli część w której sprzedaje się kosmetyki i leki dostępne bez recepty (over the counter - OTC),czyli taki  Rossman
oraz na część,która związana jest lekami wydawanymi na receptę, czyli dispensary,ale wchodząc do takiej apteki poznacie tą część po dużym napisie PRESCRPTIONS.
   W tym tygodniu postaram się wrzucić zdjęcia swojej apteki i pokażę wam dokładnie o co chodzi.

Tak więc personel apteczny, zaczynając od najniższego szczebla to :


MEDICINE COUNTER ASSISTANT 

    Aby dostać pracę na tym stanowisku niepotrzebne są żadne apteczne kwalifikację. Osoba ta pracuję w dziale "shop", czyli sprzedaję kosmetyki, leki OTC, udziela nieskomplikowanych porad, związanych np. z przeziębieniem, alergiami itp.
     Jeżeli podczas rozmowy z pacjentem i stanadardowych pytań okaże się, że pacjent cierpi na którąś z chorób przewlekłych, np. astma - medicine counter assistant powinien udać się do farmaceuty (mgr) i skonsultować dany lek, ponieważ w UK kładzie się ogromny nacisk na profesjonalną obsługę pacjenta.
    Bardzo często organizowane są kursy wysyłkowe(distance learning) dla Medicine Counter Assistant, które mają na celu pogłębić wiedzę.


DISPENSARY ASSISTANT

      Jak sama nazwa wskazuje to osoba,która pracuje w dispensary, czyli w dziale recept.Generalnie jej obowiązki są takie same jak technika farmacji. Kurs trwa dużo krócej niż technika, czyli około 8 miesięcy.Kwalifikacje jakie się po nim nabywa to NVQ 2 (National Vocational Qualification Level 2).
     Bardzo często jest to  awans z Medicine Counter Assistant.
   Coś co napewno wyda wam się dziwne to fakt,że wszystkie kwalifikacje (oprócz magistra) można nabyć jednocześnie pracując w aptece, poprzez kursy distance learning :)

PHARMACY TECHNICIAN

    To my to my :) W UK na szczęście zostaliśmy uznani już jako profesjonaliści:) Czyli udzielamy fachowych porad, pracujemy z receptami, "prawa ręka magistra",ale recept sprawdzać i wydawać samodzielnie nie możemy.
   Tak jak pisałam wcześniej: "Żadna recepta nie może opuścić dispensary bez uprzedniego sprawdzenia przez magistra". Realizowanie recept też wygląda zupełnie inaczej ale o tym pózniej.
Ekwiwalent naszych polskich kwalifikacji to NVQ 3 (National Vocational Qualification Level 3).


ACCURACY CHECKING TECHNICIAN (ACT)

 To technik farmacji, który uzyskał uprawnienia do samodzielnego sprawdzania recept. Kurs trwa od 3 do 12 miesięcy, aby go rozpocząć należy mieć co najmniej dwu letnie doświadzenie pracy na stanowisku technika farmacji w UK.PHARMACIST

Magister famacji, który stoi na czele apteki, podejmuje najbardziej kluczowe decyzje, udziela porad w skomplikowanych przypadkach.Wyróżnia się spośród reszty personelu tym,że nie nosi fartucha (uniform).


Pewnie wydaje się to wam dziwne i skomplikowane i takie też było dla mnie. Wiem,że to co opisuje jest bardzo powierzchowne, ale zawsze to jakiś zarys dla tych, którzy planują wyjechać....


9 komentarzy:

 1. Fajny wpis. Ja jeszcze poproszę informacje o różnicy w zarobkach między poszczególnymi stanowiskami ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam pytanie dot. stanowiska Dispensary Assistant. Czy mogę pracować na tym stanowisku posiadając dyplom technika farmacji, ale nie mając ukończonego 2 letniego stażu w PL? :) I na jakich stanowiskach mogę pracować bez stażu? Tylko Medicine Counter Assistant?

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj Aleksandro
  Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od pracodawcy,w aptekach sieciowych prawdopodobnie będziesz musiała zaczynać od najniższego szczebla, ale w prywatnych aptekach jest duża szansa, że zgodziliby się na Dispensary Assistant a wtedy mogłabyś próbować "piąć się" dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam recepte wystawiona w Polsce potrzebuje zrealizowac w Londynie pilne
  Ktos Wie cos na ten temat z gory dziekuje pozdrawiam Leszek

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam recepte wystawiona w Polsce potrzebuje zrealizowac w Londynie pilne
  Ktos Wie cos na ten temat z gory dziekuje pozdrawiam Leszek

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy technik z 5 letnim stażem musi zdobywac na nowo kwalifikacje w UK? Gdzie najlepiej zaczac szukac pracy? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Thanks for posting this blog, You have such an amazing collection! I am very impressed with your blog and it is very useful for me and other. Please visit at Polskie leki w UK Możesz znaleźć najlepszy Polska Kosmetyczka, Odżywki I Polskie Suplementy w UK @ Polskiesuplementy.co.uk. Zapraszamy do zakupu szerokiej gamy suplementów po korzystnych cenach.

  Visit Here - https://polskiesuplementy.co.uk/

  OdpowiedzUsuń
 8. Hi Dear,

  I Like Your Blog Very Much. I see Daily Your Blog, is A Very Useful For me.

  You can also Find Polskie leki w UK Są ty szukam najlepszy Polski Leki Angli? Tu na Polskiesuplementy.co.uk, Zapewniamy rozległy kolekcja z Polskie Leki W UK z bardzo niedrogie ceny. ty mogą kupować z nasz online apteka internetowa w uk.

  Visit Now:- https://polskiesuplementy.co.uk/

  OdpowiedzUsuń