czwartek, 14 sierpnia 2014

OMEGA 3 - to co MY powinniśmy wiedzieć


omega 3 dzialanie,zdrowie, farmacja, apteka     Na pewno ilość artykułów, które przeczytaliście na temat omega-3 jest ogromna. Na pewno myślicie sobie: "O NIE!!! Teraz będzie kopiować artykuły i mądrzyć się swoją "wiedzą".I na pewno macie racje ;))


     Nie będę pisać po raz kolejny jak wspaniałe jest omega-3, bo jest.Oczywiście powielę kilka informacji, które nie są wam obce,ale bardziej skupię się na informacjach najważniejszych dla nas,w naszej pracy.
   Zawsze jak wydaję lek pacjentowi to staram się sobie przypomnieć, co wiem na jego temat, jakie informacje,które mogłyby pomóc pacjentowi, np. kiedy go przyjmować? z jakimi lekami wchodzi w interakcje? itp.
   I na tym się skupię.Nie będę opisywać  reakcji biochemicznych i tym podobnych absurdów, bo po pierwsze nigdy wiele z tego nie rozumiałam, po drugie przeciętny pacjent też nie ma o tym zielonego pojęcia.

    Do grupy Omega-3 zaliczamy:
  • Kwas eikozapentaenowy (eicosapentaenoic acid) - EPA, oraz Kwas dokozaheksaenowy ( docozahexaenoic acid) -DHA, których głównym zródłem są ryby, np łosoś, makrela, tuńczyk;

  • Kwas alfalinolenowy (alpha linoleic acid) -ALA, głównym zródłem tego kwasu jest siemię lniane, olej lniany.ALA jest świetną alternatywą dla wegetarian, ale niestety jest mniej efektywny.Nie wiem jak w Polsce,ale tutaj wiele ludzi kupuje siemię lniane (flaxseed) w tabletkach (takie rozwiązanie dla leniwych).Ciekawostką jest, że około 12 tabletek siemienia lnianego odpowiada jednej łyżce oleju lnianego.Ci którzy interesują się tą tematyką na pewno słyszeli o diecie Dr Budwig, która opiera się na oleju lnianym ,który wg niej ma silne właściwości p/nowotworowe i nie tylko.I którą, z ciekawości oczywiście przetestowałam na sobie i najbliższych ;)
 Piszę o tych trzech grupach,ponieważ bardzo często na opakowaniach witamin ,albo innych suplementów diety pojawiają się te skróty,dlatego warto je znać i  coś więcej o nich wiedzieć.Drugi powód to (nie wiem jak w Polsce) ,ale tutaj często trafia mi się recepta tak napisana :
Rx.
 eicosapentaenoic acid (EPA) 460mg/ docosahexaenoic acid (DHA) 380mg.caps x 28

    Wielu ludzi przyjmuje Omega 3 , ponieważ wiadomo, że redukują ryzyko chorób sercowych oraz działają wspomagająco w przypadku już istniejących chorób takich jak np.arytmia serca.Jednak badania, które znalazłam w literaturze medycznej dowodzą, że większe korzyści zdrowotne, uzyskuję się przez spożywanie co najmniej dwa razy w tygodniu świeżych ryb niż przyjmowanie suplementów diety.
   No właśnie..... To tak z "ręķą na sercu" ile ludzi prowadzi zdrowy styl życia?  Szczerze mówiąc dzisiejszy zabiegany człowiek, żyjący w ciągłym stresie, mało kiedy ma czas, żeby się nad tym zastanowić.Ale może czasami warto...
Już wracam do tematu...

 Ważne dla pacjenta: 

   1. Osoby, które przyjmują leki p/zakrzepowe, np. warfaryna, klopidogrel, aspiryna powinny unikać suplementów Omega 3, ponieważ one również rozrzedzają krew, co może doprowadzić do wewnętrznych krwawień (internal bleedings).

   2, Omega 3 nasila działanie leków p/cholesterolowych, statyn, np. symwastatyna, rosuwastatyna, itp. To akurat czasami może się okazać działaniem (nie)pożądanym ;)

3. Również  cukrzycy powinni zachować ostrożność, ponieważ omega 3 osłabiają działanie leków p/cukrzycowych, co może doprowadzić do nagłego spadku poziomu cukru,a w konsekwencji do hipoglikemii.


    Ze względu na silne właściwości p/zapalne  suplementacja Omega 3 zalecana jest osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów, artretyzm.

    Długo by można się rozwodzić na ten temat, ale nie chcę nikogo przynudzać.
 Nie będę polecać ani reklamować, żadnych konkretnych firm, bo po pierwsze nie mam swojego ulubionego produktu, po drugie wy jesteście specjalistami i na pewno dobrze wiecie, które są dobre, a które nic nie warte.

  Chętnie poczytam wasze opinie na temat Omega 3, ciekawostki, sprawdzone produkty, których używacie lub które polecacie pacjentom. Zapraszam do komentowania :)))


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz