sobota, 14 lutego 2015

UK Drugs Classification - Podział leków w UK

Witam kochani po dłuuugiej przerwie.

     Ci z was, którzy znajdą już pracę w aptece będą musieli zapoznać się z podziałem leków oraz skrótami jakimi się posługuje w aptece. Nie jest to nic wielkiego, ale na pewno przyda się  wam :))

Otóż leki dostępne w aptece dzielimy na trzy grupy:

       1. OTC (OVER THE COUNTER), czyli tak jak w Polsce leki bez recepty.
  Do tej grupy zaliczamy:

* leki GSL (GENERAL SALE LIST)- są to leki dostępne w sprzedaży w marketach, na stacjach benzynowych, itd. Zazwyczaj są to małe opakowania, np. paracetamol 16 tabletek, podobnie jak strepsils, gaviscon i inne.

*leki P (PHARMACY ONLY) - są to leki, które można kupić bez recepty, ale TYLKO w aptece i zazwyczaj są to większe opakowania, np. paracetamol już w opakowaniu 32 tabletki i to jest największe opakowanie jakie można kupić.
 W Polsce ,nie ma żadnych restrykcji odnośnie ilości opakowań sprzedanych leków bez recepty(przynajmniej nie było jak ja pracowałam).Tutaj w UK, nie kupicie więcej niż 3 opakowania paracetamolu i to tylko za zgodą farmaceuty, nie więcej niż jedno opakowanie leku z pseudoefedryną (np.SUDAFED) i nie więcej niż jedno opakowanie leku zawierającego kodeinę(np. Co-codamol). I powiem wam, że z jednej strony jest to fajne bo świadczy o tym, że nie nastawiają się na sprzedaż wszystkiego i w jakichkolwiek ilościach, tylko dbają o dobro pacjenta.

      Chciałabym zobaczyć wasze reakcje, jakbyście zobaczyli ich półki z lekami OTC :) Na przykład trzy rodzaje magnezu...tylko....Podczas gdy w polskich aptekach półki  uginają się od ilości suplementów z magnezem, ich rożnorodności i ceny. Niech się śmieją ci co powiedzą, że to zacofany naród, ale sami wiecie mniejszy wybór - szybsza decyzja :)

    
       2. Kolejna grupa leków to leki na receptę POM (PRESCRIPTION ONLY MEDICINES), czyli jak sama nazwa wskazuje leki na receptę (prescription-Rx).Zazwyczaj na opakowaniu każdego leku znajdziecie symbol, np. P lub POM ,po tym będziecie wiedzieli na ile możecie sobie pozwolić ;))

 
 
        3. I ostatnia już grupa leków - CD ( CONTROLLED DRUGS), czyli leki bardzo silnie działające głównie pochodne morfiny i inne np. oksykodony itd. Są to leki specjalnego nadzoru, przechowywane w sejfie. Stan tych leków jest sprawdzany raz w miesiącu i zapisywany w tzw. CD REGISTER ,czyli segregatorze w którym jest wykaz wszystkich leków znajdujących się w sejfie. Za każdym razem musimy wpisywać  jakiego dnia lek był wydany i dla jakiego pacjenta oraz  ilość tabletek, tak samo jeśli lek jest zamówiony z hurtowni(nazwa hurtowni, numer faktury i ilość leku).
  

1 komentarz:

  1. Thanks for posting this blog, You have such an amazing collection! I am very impressed with your blog and it is very useful for me and other. Please visit at polska kosmetyczka Możesz znaleźć najlepszy Polska Kosmetyczka, Odżywki I Polskie Suplementy w UK @ Polskiesuplementy.co.uk. Zapraszamy do zakupu szerokiej gamy suplementów po korzystnych cenach.

    Visit Here - https://polskiesuplementy.co.uk/

    OdpowiedzUsuń